Najlepsza Rada w Podróży: Mów po Angielsku!

Patrice Laperriere

0 Comments

26/11/2013

Możliwość komunikacji z ludźmi z innych krajów, którzy mówią w innych językach, jest niezwykle ważne, szczególnie podczas podróży. Angielski stał się „lingua franca” dzięki kolonizacji, która zaniosła go we wszystkie zakątki świata. Czasem nawet zastępując język ojczysty danego państwa.

„Lingua franca” jest synonimem uniwersalnego języka, w którym porozumiewają się dwie osoby, nie mówiące w tym samym języku ojczystym. W przeszłości łacina była powszechnie znanym językiem w Imperium Rzymskim. Dzięki niej ludzie z różnych grup etnicznych, oddaleni od siebie o tysiące kilometrów, mogli bez problemu się ze sobą porozumieć. Było to niezwykle krzystne rozwiązanie dla wszystkich znających łacinę.

Dziś, w świecie bez limitów, gdzie możemy podróżować po całym świecie, nowym „lingua franca” jest język angielski, który stał się jednym z najbardziej powszechnych w użyciu. Każdego dnia zwiększa się ilość podróżników i turystów. Analogicznie rośnie również potrzeba komunikacji między nimi. Obecnie na świecie żyje około 500 milionów native speakerów angielskiego oraz ponad miliard ludzi, którzy znają podstawy, a jeszcze więcej takich, którzy rozumieją, ale nie potrafią mówić płynnie. Został przyjęty jako podstawowy język w dyplomacji, biznesie, lotnictwie, turystyce i wielu innych dziedzinach, w których komunikacja jest kluczowa. Branża rozrywkowa również miała wielki wpływ na popularyzację angielskiego. Filmy są świetną formą rozprzestrzeniania języka, a najwięcej pochodzi właśnie z krajów anglojęzycznych. Muzyka także przyczynia się do rozpowszechniania angielskiego, a prawie wszystkie popularne piosenki są właśnie w tym języku.

Ludzie, którzy często podróżują, najlepiej widzą, jak bardzo popularny jest angielski. Prawie każdy hotel opiera się na mówiącej w tym języku obsłudze. Menu w restauracjach często jest tłumaczone na angielski. Sprzedawcy uliczni tak samo jak wielcy biznesmani zauważyli dobre strony znajomości angielskiego już dawno temu, dlatego stał się on uniwersalnym językiem biznesowym. Czasem, gdy podróżujemy do mniej cywilizowanych miejsc, trudno znaleźć kogoś kto mówi po angielsku. Jednak nawet wtedy są możliwe inne sposoby komunikacji, np. przy użyciu gestów lub mimiki. W zaledwie kilka wieków język angielski stał się niezwykle powszechnym językiem, umożliwiając ludziom z różnych państw komunikowanie się, wymienianie pomysłami i handlowanie w bardziej efektywny sposób niż kiedykolwiek wcześniej.

Naucz się podróżnego angielskiego – to nie zajmie Ci żadnego miejsca w bagażu!