Wybór między Amerykańską a Brytyjską wymową

Patrice Laperriere

1 Comment

10/06/2013

Nauka angielskiego jako drugiego języka jest w zasadzie dosyć trudna. Wiele słów brzmi podobnie, a niektóre mogą być wymawiane na różne sposoby. Jednym z największych problemów jest radzenie sobie z wymową z różnych krajów. Czy powinieneś wybrać Amerykańską czy Brytyjską?

 

Nauka Amerykańskiej Wymowy

Jest dużo firm, które uczą podstawowej wymowy amerykańskiej. Taki język usłyszysz w telewizji czy radiu, nie zawiera lokalnego slangu. Większość mieszkańców U.S.A uczy się właśnie takiej wymowy. Tak naprawdę akcenty i slang występują tylko na głębokim południu.

Podstawowa amerykańska wymowa jest również używana w innych krajach, takich jak Kanada czy Australia. Przyjęła się jako międzynarodowa i jest popularna pośród uczących się angielskiego jako drugiego języka.

 

Nauka Brytyjskiej Wymowy

Podczas nauki brytyjskiej wymowy, poznasz „angielski królowej”. To najpopularniejsza forma brytyjskiej wymowy przedstawiana w telewizji, ale wcale nie jest tak popularna w kraju! Większość ludzi mówi z własnymi akcentami pochodzącymi z danego dialektu, przez co trudno im się nawzajem zrozumieć.

 

Wybór Między Wymowami

Którą ty powinieneś wybrać? To zależy od tego, gdzie zamierzasz mieszkać. Jeżeli przeprowadzasz się do Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii nauka brytyjskiej wymowy przyniesie ci więcej korzyści. Jednak musisz pamiętać, że nauczysz się „języka królowej”, a nie tego, którym posługuje się większość mieszkańców U.K. Będziesz się wyróżniać, ale tak samo będzie, jeśli nauczysz się amerykańskiej wymowy.

Jeżeli zamierzasz mieszkać gdziekolwiek indziej, prawdopodobnie lepiej nauczyć się amerykańskiej wymowy. Szczególnie w przypadku Stanów Zjednoczonych lub Kanady. Większość osób będzie mówić z podobnym akcentem, więc o wiele lepiej się wpasujesz. Poza tym zrozumieją wszystko co mówisz i na odwrót.

Znajdź wersję, w której będziesz się czuć bardziej komfortowo. Im więcej przyjemności sprawi ci posługiwanie się językiem, tym więcej się nauczysz i zrozumiesz. To pomoże ci kiedy zdecydujesz gdzieś wyjechać. Możesz też po prostu wybrać wersję, którą łatwiej ci przyswoić.

 

Naciśnij tutaj, aby zobaczyć jak Amy Walker posługuje się 21 angielskimi akcentami w 2:36 minuty

 

Już niedługo! Lekcje wymowy prowadzone przez Brytyjskich, Australijskich i Amerykańskich nauczycieli.