Debaty – najlepszy sposób na naukę angielskiego?

Lia Nelson

4 komentarze

06/06/2013

Przy nauce każdego języka ponawiane ćwiczenia są niezbędne. Jednak jeśli chodzi o naukę drugiego języka, pytanie do debaty brzmi „Jaki jest najlepszy sposób do nauki?

Porównanie dwóch najpopularniejszych metod nauczania i nauki wykazuje, że oba są efektywne.

Pierwsza – metoda klasowa – to tradycyjny sposób nauczania w formie jednego nauczyciela i wielu uczniów. Instruktorzy zapewniają mnóstwo wiedzy na temat zasad gramatycznych, składni, użycia czasowników i mechaniki nowego języka. Uczniowie natomiast słuchają, powtarzają i są zachęcani do odpowiadania, aby uczyć się również przez mówienie i poprawianie błędów swoich i innych.

Drugą metodą jest metoda immersji. Ta technika jest przydatna podczas nauki języka ojczystego jak i każdego kolejnego. Metoda immersji wpycha ucznia w sytuację, w której jest otoczony przez native speakerów. Ten sposób oferuje niewiele, jeśli jakiekolwiek, zasady i tłumaczenia, a nauka przychodzi poprzez zrozumienie kontekstu, tonu, idiomów i chłonięcie wiedzy.

Podczas gdy obie metody udowodniły swoją efektywność, pytanie nadal pozostaje – która jest lepsza? Zgodnie z badaniami opublikowanymi przez „Publiczną Bibliotekę Naukową” ci, którzy uczyli się przez immersję, nauczyli się języka, ale również wykazali znajomość gramatyki jak u native speakerów. Jednak zwycięzca debaty prawdopodobnie zależy od ucznia. Tak samo jak różnią się sposoby nauczania, różnią się też studenci. Niektórym bardziej odpowiada metoda immersji. Dla innych tradycyjna metoda jest kluczem do sukcesu.

 

Rozwiń płynność swojej angielskiej wymowy, słownictwo i pewność siebie z mini-debatami lub debatami dla zaawansowanych.